Какво значи цветът на урината на вашето куче

П ри хората промяната в цвета на урината често е индикация за определен здравословен проблем, медицинско състояние или недостиг на определени вещества в организма. Знаем, например, че ако вместо бледожълта тя е по-тъмна или мътна, вместо бистра – значи нещо с тялото ни не е наред.
Замисляли ли сте се, че ситуацията е същата и при домашните ни любимци? И че по цветът на урината на косматия ви приятел може да научите много за неговото здравословно състояние?
Повечето стопани на домашни любимци, които живеят в града, са добре запознати с детайлите около цвета и вида на изпражненията на кучетата си, тъй като им се налага да ги събират ежедневно по време на разходки. Урината на четириногите ни другари обаче, е по-трудна за проследяване, защото бързо изчезва в тревата или пръстта. Но понякога може да забележите промени в цвета или мириса й.

Dogsandcats.bg
Най-важното нещо, което трябва да запомните е, че, за да забележите промяна, първо трябва да се запознаете с характеристиките на урината на домашния си любимец, докато той е здрав. Всяко отклонение от това, което е нормално за животното, може да е индикация за потенциален здравословен проблем.
Ако смятате, че нещо не е наред, опитайте се да вземете проба от кучето си в чист контейнер за еднократна употреба и да я занесете в кабинета на ветеринарния си лекар. А ако не успеете да си запишете час през следващите няколко дни, можете да се опитате да диагностицирате проблема сами и да се надявате да го разрешите.
Какъв е нормалният цвят на урината за кучетата?
Нормалният цвят на урината на едно здраво куче (или котка) е почти прозрачно жълт. Ветеринарните лекари понякога наричат този нюанс „сламено жълт“, „бледо златист“, „кехлибарен“ или „чисто жълт“.
Най-точният начин за оценка на цвета на урината на кучето ви е да поставите проба в прозрачен пластмасов или стъклен съд. Използвайте бял фон.

В основната си урината се произвежда като нормален резултат от добрия метаболизъм и е естествен начин за отстраняване на клетъчните отпадъци. Нормално тя е стерилна, а цветът й варира от това какво животното е яло или пило наскоро. Жълтият нюанс се дължи на наличието на вещество, наречено урохром, което се екскретира от бъбреците.
Какво означават различните нюанси на жълтото?
Интензивността на жълтия цвят при нормална, бистра урина показва концентрацията или липсата й. Най-просто казано – разредената урина се свързва с повишеното отделяне на вода, а концентрираната – с по-малко.
Разредената урина е почти прозрачна, докато силно концентрираната е ярко жълта, кехлибарена или медена. Незначителните дневни промени в жълтия цвят не бива да ви тревожат. В случай, че те продължат повече от няколко дни обаче, трябва да им обърнете внимание и да се консултирате с ветеринарния си лекар. Безцветната или ярко жълта урина може да бъде свързана с определени медицински състояния, докато за нормален цвят се приема леко жълтеникавият.

Какво значи ако урината на кучето ми е тъмно жълта?
Макар да е малко стряскащо, всъщност не е необичайно цветът на урината на домашния ви любимец да е по-тъмна.
Ако забележите промени в цвета – по-тъмно или ярко жълта урина, особено след дълъг ден, прекаран на открито, това може да сигнализира за дехидратация и необходимост от консумация на повече вода.
Тъмно жълтата урина не се смята за нещо необичайно и е по-скоро нормална при повечето домашни любимци. Ако обаче забележите оранжеви нюанси, това може да е свързано със състояние, известно като жълтеница.

Оранжевата урина може да бъде резултат от:
- Чернодробно заболяване
- Увредени червени кръвни клетки
- Тежка дехидратация
- Проблеми с жлъчните канали
- Проблеми с жлъчния мехур
- Проблеми с панкреаса
Ако забележите оранжеви оттенъци в урината на кучето ви, незабавно се свържете с ветеринарния си лекар.
Характеристики на урината на кучето ви и какво означават те
- Цвят
Бистра. Това означава или че домашният ви любимец е добре хидратиран, или е знак, че животното не е в състояние да концентрира урината си. Ако се притеснявате, че урината на четириногия ви другар не е концентрирана (за това има различни причини), най-добре е да вземете проба, която да занесете на ветеринарния си лекар. Стремете се тя да е от първата му сутрешна урина, тъй като това е най-концентрираната проба за целия ден.
Жълта. Както споменахме по-горе, тъмно жълтата и силно концентрирана жълта урина може да е индикация, че кучето ви се нуждае от повече вода.
Важно е да направим уточнението, че бистрата урина не е непременно разредена, нито жълтата – непременно концентрирана. Но това е добра обща насока, която да имате предвид.

Червена, кафява или оранжева. Това може да показва кръв в урината. Приемът на някои лекарства също може да придаде на урината оранжев до червен оттенък. При четириногите кръвта в урината най-вероятно се дължи на инфекция или камъни в пикочния мехур. В повечето случаи, ако има наличие на кървава урина, това е индикация за наличие на основно заболяване. Понякога то може да се лекува с нещо толкова просто, като промяна в диетата. Но със сигурност не е нещо, което трябва да подминете без да се свържете с ветеринарния си лекар за съвет.
Червената или розова урина често се причинява от инфекции на пикочните пътища. Тогава освен различна на цвят, ще забележите, че тя е и мътна. Червената урина ясно показва, че вашето куче се нуждае от допълнителни диагностични тестове, за да определи причината за промяната на цвета й.
Кафява до черна урина може да сигнализира за нещо наистина сериозно. Тъмният цвят може да се дължи на увреждане на кръвните клетки, поради което се отделя хемоглобин или мускулно увреждане в следствие на травма. Не е изключено и натравяне с токсини като лук, чесън, цинк или ацетаминофен (Tylenol®).
- Миризма
Всяка промяна в миризмата на урината на домашния ви любимец не се счита за нормална и налага преглед при ветеринарния ви лекар. Урина с неприятна миризма често е индикатор за инфекция. Концентрираната урина като цяло има по-силна миризма.

- Бистрота
Мътната урина може да показва инфекция, кристали в пикочния мехур или камъни. Тя може също да показва протеин в урината.
- Количество
Ако домашният ви любимец започне да уринира много по-голямо количество (или същото количество, но по-често), това може да показва, че бъбреците му не вършат работата си да концентрират урината. Това може да се дължи на бъбречно заболяване или хормонално влияние върху бъбреците. И в двата случая вашият ветеринарен лекар може да ви помогне да се справите с проблема или да го разрешите.
- Честота
Промените в честотата, струята, позата без уриниране, засиленото облизване след уриниране или оцветяването около вулвата или препуциума могат да показват проблем. И са знак, че трябва да посетите ветеринарния си лекар възможно най-скоро.
- Липса на урина
Ако вашият домашен любимец не уринира в продължение на 24 часа, това е спешен медицински случай. Възможно е да има запушване, което пречи на урината да влезе или излезе от пикочния мехур. Това е по-често срещано при котките, отколкото при кучетата, особено при мъжките котки.
Мониторинг на урината на домашния ви любимец
Урината е много ценен индикатор за здравето на домашните любимци. Тя е част от набора от информация, която ветеринарният ви лекар ще иска да анализира, ако вашият домашен любимец е болен. Извършването на анализ на урината едновременно с анализ на кръвта дава най-много информация, защото те се допълват - промените в едното често могат да обяснят промените в другото.

И въпреки че повечето стопани ги правят само в случаите, когато кучетата им са болни, всъщност тези проверки на здравето на вътрешните органи на животните са полезни като цяло. Познаването на това какво е нормално за четириногия ви другар чрез анализ на урината и кръвта, докато е здрав, може да ви помогне да се ориентирате още по-бързо в ситуации, когато нещо не е наред.
Независимо какъв е, ако забележите, че урината на вашето куче е променила цвета си, не се колебайте да потърсите ветеринарна помощ. Анализът на течността е проста и бърза процедура, която ще определи дали домашният ви любимец се нуждае от допълнителни тестове. Помнете – колкото по-рано установите даден здравословен проблем и започнете подходящо лечение, толкова по-малко дискомфорт ще изпитва любимият ви четириног другар!
Често задавани въпроси
- Как да взема проба от урината на кучето си?
Да вземете проба от урината на кучето си може да не е най-лесната задача, но ако забележите промяна в цвета и или ако има странна миризма, наложително е да го направите и да я занесете на ветеринарния си лекар. За да вземете пробата, използвайте чист контейнер за еднократна употреба с капак. Сложете ръкавици и поставете контейнера под кучето си, докато то пишка, за предпочитане – рано сутрин, тъй като тогава урината ще бъде по-концентрирана. Обърнете внимание, че ви трябват само една или две супени лъжици за анализ, така че не се притеснявайте, не се налага да уловите всяка капка.
Ако кучето ви предпочита да ходи до тоалетната само, дръжте го на повод. По този начин няма да се налага да го гоните навън. Можете да помолите и приятел да ви помогне, ако питомецът ви не съдейства. Важно е обаче да не стряскате или стресирате излишно животното, докато събирате пробата. Щом я вземете, завийте капака и напишете името на кучето си върху контейнера. Ще трябва да занесете урината на ветеринарния си лекар в рамките на няколко часа. Ако не успеете да стигнете до там в този срок, съхранявайте я в хладилник, за да я запазите максимално свежа.

- Какъв цвят е урината на куче с бъбречна недостатъчност?
Кучетата с бъбречна недостатъчност може да имат ярко или тъмно жълта урина, тъй като се борят с проблеми с хидратацията. С напредване на заболяването урината може да стане по-светла или почти бистра, тъй като бъбреците не успяват да концентрират урината, което води до разреждането й. В резултат на това, четириногото вероятно ще има нужда да отиде до тоалетна по-често и ще пие повече вода.
Вижте още: По колко пъти е нормално да уринира кучето