Бенгалска котка

Други имена
Bengal cat
Научно име
Felis catus
Размери
20-25 см. 36-46 см.
Тегло
3 - 7 кг.
Живот
9 - 15 г.
Произход
САЩ
История
Любителите на котки няма как да не се възхищават на дивите такива. Е, Бенгалската котка носи дивото в себе си и това си личи от външния ѝ вид, който няма как да се сбърка, тъй като прилича на малък леопард. Този изящен приятел се появява след кръстосване на домашна котка с азиатска леопардова котка (Prionailurus bengalensis). Името на Бенгалците идва и точно от латинското име на дивия представител.
Въпреки че кръстоските между азиатски леопардови котки и домашните представители се случват още през 1800г, бенгалската порода се появява официално към средата на миналия век.
Историята на тези диви симпатяги разказва за селекционер на име Джийн Мил от Калифорния, която купува от магазин Бенгалска котка. Скоро след това решава, че леопардовата ѝ котка има нужда от приятел и се сдобива с домашна черна мъжка котка. За нейна изненада, двете животинчета се кръстосват и се раждат петнисти бебета. От тях обаче оцелява само едно женско коте хибрид. Джийн се свързва с местния университет по ветеринарна медицина, за да попита как трябва да отглежда хибридното коте и какво да очаква от него. От там я успокояват, че то най-вероятно е стерилно. Оказва се обаче, че не е така, тъй като то се чифтосва с баща си в по-късен момент и се раждат две котета.

Dogsandcats.bg
От тук се появява възможността за създаване на кръстосана порода на леопардовите котки, която да е безопасна, опитомена и разпространена на американския пазар. Има няколко препятствия пред това начинание – дивият темперамент на хибридните котки и стерилността на мъжките представители (което е типично за хибридните котки), така че те могат да се развъждат само чрез женските, което малко забавя процеса. Първите котета са много тревожни, нервни и непредсказуеми, тъй като дивото в тях доминира. С течение на поколенията характерът на тези приятели става по-мек.
Около 1985г породата вече е развита като домашна и няма притеснения за дивия характер на тези приятели. Домашните Бенгалски котки не представляват опасност за никого в домакинството, а поради екзотичния си вид, това бързо се превръща в една от най-популярните породи в света!
Вижте още: 9 екзотични породи котки, които можем да гледаме у дома
Външен вид
Бенгалските котки са средни до големи, като мъжките са с по-голям размер от женските. Тялото им е мускулесто и атлетично. Въпреки че тежат приблизително колкото „стандартна“ домашна котка, те са по-големи по размер и много по-мускулести. Дългите им крака ги правят отлични катерачи, така че ако имате такова коте у дома – бъдете сигурни, че ще се качи навсякъде където поиска.
Широкият нос, дългите мустаци и големи овални, почти кръгли очи, разположени на малката им глава засилват дивия външен вид. Козината е плътна, много мека и копринена. Обикновено е къса, като се среща предимно в два вида окраска – петниста или мраморна. Петнистата наподобява леопардовата като се отличава с различни по големина петна и розетки.

Мраморната окраска е изградена хоризонтални и диагонални дебели линии, минаващи по дължината на цялото тяло. Най-често срещаният цвят е кафяв и черен таби. Нюансите могат да бъдат златист, бронзов, меден или махагонов с наситени кафяви до интензивни черни петна или линии. Също така се срещат и по-светли оцветявания в нюансите – кремаво или почти бял със светло до тъмно кафяви петна или линии. Цветът на очите е варира в синьо, зелено, златисто и други.
Характер
Ако искате котката ви да стои мирно и да прилича повече на възглавница, бенгалската порода не е подходяща за вас. Тези котки са изключително активни, любопитни и запазват игривостта си през целия си живот. Обичат да са нависоко, като често използват мебели и рафтове за своите приключения. Природата ги привлича – наблюдават внимателно през прозореца и постоянно търсят възможности да играят, преследват или се катерят.
Бенгалските котки са едни от малкото породи, които обичат водата, а кои са останалите, прочетете тук! Бенгалците са чудесна компания да се къпят с вас или да се забавляват със струята от чешмата. Те са много социални, привързани към стопанина си и винаги искат да участват в ежедневните му дейности. Ориентирани са към хората, но също така се справят добре с деца, други котки и дори кучета, ако са социализирани от ранна възраст. Въпреки това, въвеждането на нов домашен любимец при възрастен Бенгалец може да бъде предизвикателство поради силните му лидерски качества.
Поради високата им енергия и интелигентност, тези котки се нуждаят от постоянна умствена и физическа стимулация. Играчки за пъзели, интерактивни лабиринти и разходки на каишка са отлични начини да ги ангажирате. Препоръчват се за опитни стопани, които могат да посветят време за тяхната активност и обучение.
Здраве

Бенгалските котки са сравнително здрава порода със средна продължителност на живота до около 15 години. Въпреки това, те са предразположени към някои генетични заболявания, които стопаните трябва да познават:
- Хипертрофична кардиомиопатия – най-честото сърдечно заболяване при котките, характеризиращо се с удебеляване на сърдечния мускул. Генетичните тестове на родителите преди разплод са задължителни.
- Прогресивна атрофия на ретината – води до постепенна слепота. Съществуват две форми: ранна (при котенца) и късна (при възрастни). Първият симптом е нощна слепота.
- Лимфом – вид рак, засягащ лимфната система, особено често срещан при Бенгалци.
- Дефицит на пируват киназа – генетично заболяване, причиняващо анемия поради увреждане на червените кръвни клетки.
- Пателарна луксация – изместване на капачката на коляното, което може да доведе до артрит.
- Стомашно-чревни разстройства – чести поради любопитството им да хапят и „опитват“ неподходящи предмети или растения.
Профилактиката включва редовни ветеринарни прегледи, генетично тестване преди закупуване на котенце и поддържане на балансирана диета.
Грижа

Грижата за психическото им здраве е по-голямото предизвикателство отколкото козината. Тъй като са късокосмести, тези приятели не изискват твърде много грижи, освен разресване от време на време, за да се премахне мъртвата козина.
Организирането на тяхното забавление обаче е наистина много важна част от грижите. Те са много интелигентни и имат нужда от непрестанно ангажиране – разходки навън, пътешествия с кола, игра с вода, катерене и каквото успеете да измислите и котката ви харесва. Може да ги учите на команди, тъй като те са изключително интелигентни котки и с удоволствие ще учат.
Вече може да предположите, че трябва да се запасите с голям брой играчки, за да не им е скучно. Сменяйте играчките периодично, измисляйте нови и осигурете високо пространство и място, където могат да се катерят безопасно вкъщи.
Хранене
Бенгалските котки изискват висококачествена, богата на протеини диета (минимум 70% месо), като най-подходящи източници са пилешко, телешко или дивеч. Може да предлагате следното:
-
Комбинация от суха и мокра храна (3:1 съотношение)
-
Хранения на малки порции (2-3 пъти дневно)
-
Хранителни пъзели за стимулиране на инстинкта за лов
След кастрация рискът от наднормено тегло се увеличава с 30%, затова е важна регулирана диета и подходящи игри за поддържане на мускулната маса. Въпреки високата им активност, прекаленото хране води до затлъстяване - дневният прием не трябва да е твърде висок.
Деца и домашни любимци

Бенгалските котки са идеални съжители за активни семейства, особено когато са социализирани между 2-ия и 7-ия месец. Те обичат да взаимодействат с деца над 5 години, с които с удоволствие играят без да проявяват агресия, но е важно малките членове на семейството да се научат да третират котката с уважение - да не дърпат опашката ѝ или ушите.
Въпреки естествената си склонност към доминиране, бенгалците могат да се приспособят към съвместен живот с други котки или дори кучета, стига запознаването да става постепенно, за предпочитане на неутрална територия.
Трябва да се има предвид, че тези котки изпитват силна тревожност при раздяла и не бива да остават сами за повече от 4-5 часа - ако семейството често отсъства, препоръчително е да осигури компания на Бенгалеца. За да се чувства комфортно, котката трябва да има достъп до високи убежища, където да може да се оттегли, когато се почувства претоварена от прекалена стимулация.
Интересно е, че много Бенгалски котки развиват силна привързаност към конкретен член на семейството, когото следват навсякъде и даже се опитват да „помагат“ в ежедневните му дейности.
Любопитни факти за Бенгалските котки

- Поколенията на Бенгалските котки
Важно е да се знае, че Бенгалските котки се класифицират според това колко поколения ги делят от дивия им прародител. Котки от F1 до F4 поколение (първо до четвърто поколение след азиатска леопардова котка) често запазват по-диви черти в характера и външния вид и в някои страни имат по-специфични регулации. Домашните любимци обикновено са от F5 поколение и нагоре, където дивите инстинкти са значително по-слабо изразени.
- Защо Бенгалските котки обичат водата?
Тези мъркащи животни демонстрират изключителна любов към водата, което се дължи преди всичко на техния генетичен произход. Те са резултат от кръстоска между домашна котка и азиатска леопардова котка (Prionailurus bengalensis), чийто див предшественик е известен със своето комфортно отношение към водната стихия. Това наследство се е предало и на съвременните Бенгалци, които често демонстрират необичайно за котките влечение към водата.
Любопитната природа на Бенгалските котки ги кара да търсят постоянни стимули в околната среда, а водата с нейното движение и отблясъци представлява неудържим магнит за тяхната внимание. Те обичат не само да наблюдават течаща вода, но и активно да я изследват - да блъскат лапички, да ловят капки или дори да се потопяват в плитки съдове!

Това уникално сочетание от диви инстинкти, интелект и социална адаптивност прави Бенгалските котки едни от малкото породи, които истински се наслаждават на водни игри и взаимодействия.